Kozmetična nega obraza

Večerno ličenje

Kozmetična nega obraza je strokovni modul z najvišjim številom ur, saj poteka vsa 4 leta kozmetičnega izobraževanja na SŠFKZ, kar smo ugotovili že v prejšnjem prispevku. Sedaj pa bom bolj podrobno opisala, kakšne storitve sem se vse naučila, kot dijakinja tega programa in kakšne zanimivosti se skrivajo pod tem imenom.

V prvem letniku je predmet povezan z etiko tega poklica, zato vsebuje veliko teorije o zakonodaji in zahtevah kozmetičnega salona in lika kozmetičark. Poleg tega pa začne dijakinje pripravljati in uvajati v način dela v kozmetičnem salonu. Počasi smo se dekleta naučila pripraviti delovno okolje kot na primer pravilno postlati ležalnike z rjuhami in brisačami, urediti kozmetične vozičke s potrebnimi stvarmi za delo: koške za smeti, steklene posodice za kozmetične izdelke, krpice, razkužilo, vodo in druge stvari, ki so odvisne od postopkov, ki jih izvajamo. Potem smo se naučile osnovnega postopka za izvajanje kozmetične nege obraza – površinskega čiščenja. Najprej stranki odstranimo ličila z Micelarno vodico in vatkami, nato pa s čistilnim mlekom ali peno, ki jo nanesemo na obraz z masažnimi gibi zmasiramo področje obraza, vratu in dekolteja. Na koncu, čistilno mleko odstranimo z vodo in krpicami. Drugi kozmetični postopek, ki se ga učimo v tem letniku pa je ličenje. Razdelimo ga na dnevno in večerno, saj je drugo močnejše in upadlivejše od prvega. Najprej nanesemo tekočo podlago s čopičem ali gobico in jo zabrišemo. Nato jo utrdimo s pudrom v prahu in pri tem uporabimo čopič. Nato po ličnicah nanesemo Bronzer (temnejša kožna barva), da z njim bolj definiramo obraz. Dodamo še rdečilo da obrazu doda bolj zdravo barvo. Pri očeh smo nanašali barvna senčila, v vsaj 3 odtenkih, da dobimo Smokey eyes efekt. Dodali smo še maskaro za trepalnice za volumen in dolžino na koncu pa še šminko na ustnice.

Drugi letnik je prinašal še več novih spoznanj in je nadaljeval osnove, ki so se jih učili prejšnjo leto. Kozmetični postopek barvanje obrvi in trepalnic pa mi je ostal najbolj v spominu. Pripravile smo primerno bravo (izbirale smo med črno, rjavo, temno modro, in rdečo barvo) in jo zmešale s perkosidom. Pri barvanju trepalnic smo oči zaščitile z vatkami in posebnimi lunicami za podočnjake, okoli kože pa nanesle vazelin. Barvo smo na trepalnicah pustile cca. 7minut, na obrveh pa cca. 2minuti. Pri tretiranju obrvi se s pomočjo pincete in svinčnika za oči naučimo pravilno označiti linije in oblikovati obrvi. Naslednji postopek, ki smo se ga naučili je ogrevanje kože. To dosežemo s kozmetičnim aparatom Vapozon, ultrardečo lučko ali čajnimi oblogami. S tem dosežemo, da se pore na koži razširijo in tako lahko izvajamo globinsko čiščenje kože. To pomeni da z rokavicami in pravilno tehniko stiskamo ogrce, papule in pustule na obrazu, kar so strokovna imena za mozolje. Poleg naštetih postopkov pa smo se naučili tudi nanos in pomen mehanskih pilingov, ki odstranjajo odmrle celice s kože ter nanos in izbiro kozmetičnih mask, ki regenerirajo kožo. Na koncu nege pa vedno dodamo še tonik in primerno kremo.

V tretjem letniku delamo z kozmetičnimi aparati, ki zahtevajo veliko znanja o njihovem delovanju. Ultrazvok se ne uporablja le pri nosečnicah, vendar tudi v kozmetiki, za razbijanje maščobnih celic v koži. Uporablja se ga skupaj z gelom, da lahko nemoteno drsi po koži. Ionoforeza je aparat, ki vsebuje električne ione in jih spušča v kožo, zato je pomembno da ne prekinemo električnega toka med kozmetičarko, stranko in aparatom saj drugače strese obe osebi. Vakum je posebna naprava, ki na koži s pomočjo podtlaka izboljša njen tonus in prekrvavitev, uporablja pa se ga z oljem za lažjo drsljivost. Ultrazvočni čistilec v kožo pošilja ultrazvoke in s tem pospeši prekrvavitev, ob tem pa tudi mehansko čisti nečistoče iz por in kožo tako tudi globinsko očisti. Zadnja naprava pa je Visoka frekvenca z direktno ali pa indirektno metodo. Prva metoda pomeni da kozmetičarka v neprekinjenem električnem toku masira stranko s svojimi rokam, druga pa pomeni, da obraz masira aparat, prav tako v neprekinjenem električnem toku. Poleg teh 5 naprav pa se naučimo masaže obraza in pa ročne limfne drenaže, ki traja vsaka posebej 20 minut. Masažo izvedemo pri zdravi koži, drenažo pa pri koži z razširjenimi kapilarami, papulami in pustulami po celem obrazu itd…

Ionoforeza obraza

Četrti letnik prinaša zadnja kozmetična znanja, med njimi pa je tudi kemični piling obraza. Izvajamo ga z Alfa hidroksi in Beta hidroksi kislinami, ki so zelo močne in jih lahko naredimo največ 1x mesečno, saj se mora koža vmes obnoviti. Pilingi so odlični za pospešitev regeneracije kože, saj odstranijo odmrle celice, maščobe in druge nečistoče s kože. Ko je koža tako očiščena je tudi nanos kozmetičnih izdelkov bolj učinkovit, saj snovi lažje in globje prodirajo v kožo. Celo šolsko leto pa se močno pripravljamo na maturo. Vadimo vse kozmetične postopke, ki smo se jih učili od prvega do četrtega letnika, saj na storitvi z zagovorom moramo pokazati čisto vse znanje, ki smo ga pridobile v tem programu. Odločitev o tem ali smo na maturi zagovarjale modul kozmetično nego obraza ali pa modul kozmetično nego telesa pa je odločil žreb. In ker sem jaz izžrebala kozmetično nego telesa, bom v naslednjem prispevku pisala o njej.

VIRI:

10+ Free Cosmetics Device & Dermatology Images – Pixabay

Makeup Artist Pictures – Bing images

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja