Pot do naziva: kozmetični tehnik

Sem Nina Purgar in moje izobraževanje me je po 4 letih šolanja na Srednji šoli za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo v Ljubljani, pripeljalo do naziva kozmetični tehnik oziroma kozmetična tehnica. Moj namen pisanja tega bloga je, da skozi prebiranje prispevkov spoznaš, katere postopke in znanja mora obvladati vsak, ki se želi ukvarjati s kozmetologijo in njej posvetiti svoj poklic.
Pot do spoznavanja novih kozmetičnih znanj se prične že takoj v prvem letniku s 36 urami praktičnega dela: kozmetična nega obraza in pa 34 urami ličenja. Praksa poteka v dveh šolskih salonih, ki sta bila letos prestavljena in popolnoma obnovljena v nov prizidek šole in ponujata mlajšim generacijam kozmetičark odlične pogoje za učenje in delo. Naučijo te pripravo in urejenost delovnega okolja ter lika kozmetičnega tehnika. To pomeni da moraš vedeti vse sanitarno-tehnične pogoje za delo v salonu kot so npr. višina prostora, primerna temperatura ozračja, imeti pravilne pripomočke ter mnogo drugih stvari, vendar najpomembnejša zahteva na katero ne smemo pozabiti je seveda higiena. Tudi lik kozmetičnega tehnika je zelo pomemben. Dekleta morajo biti urejena, saj njihov izgled izraža naše delo. Pričeska mora biti speta v figo, makeup mora biti, saj izraža urejenost, vendar ne preveč vpadljiv. Bela delavna obleka mora biti vedno čista in zlikana, seveda tudi pravilne velikosti, da se prilagaja telesu. Nositi moramo ortopetsko belo obutev, ki mimogrede zelo dobro vpliva na stopala. Nohti morajo biti vedno kratko pristriženi (kar gleda čez kožo, je preveč) in pobarvani so lahko le s pastelnimi odtenki ter samo, če je lak lepo nanešen brez okrušenih delov. Poleg izgleda pa mora kozmetičarka biti prijazna, komunikativna, iznajdljiva ter držati se mora Hipokratove zaprisege da strankinih negovalnih problemov ne širi med druge ljudi.
Poleg prakse pa potekajo še drugi strokovni moduli: somatologija (68 ur), varovanje zdravja (86 ur) in podjetništvo (70 ur).
V drugem letniku dijaki spoznavajo nove strokovne module: koža in bolezni kože (34 ur), splošna kozmetologija (102 uri) in kozmetični izdelki (35 ur). Praktično delo poleg kozmetične nege obraza in ličenja vsebuje še kozmetično nego telesa (34 ur), manikiro (46 ur) in pedikuro (46ur). Manikira ali manikura kot jo poznamo pod drugim imenom je naravna nega nohtov, geliranje in šablonsko ter koničasto podaljševanje. Pedikura pa je oskrba nohtov na nogi, kar vključuje tudi medicinske postopke, kot so odstranjevanje glivic, vraščenih nohtov, zalomnjenih nohtov in celo oskrba kože stopal: odstranitev kurjih očes, odstranitev otiščancev in brušenje trde kože. Poleg šolske prakse si mora vsak dijak priskrbeti še 14 dnevno prakso v poljubnem salonu, s katerim podpiše pogodbo o sodelovanju in na koncu napiše delovno poročilo o tem kaj se je naučil in katere postopke je izvajal.
V tretjem letniku se pri praksi obravnava kozmetična nega obraza (58 ur) in kozmetična nega telesa (111 ur), manikira (56 ur), pedikura (56ur), nova pa je masaža (46 ur). Pri masaži smo začeli spoznavati osnovne masažne tehnike, kot na primer glajenje, gnetenje, udarjanje, tresenje in vtiranje in pa masažna sredstva, ki jih uporabljamo pri masaži. Nato smo seveda začeli z masažo rok in nog. Za nas dijakinje je bila praksa v šoli velik užitek, saj je bilo pol razreda en teden model drugi polovici razreda, ki so se učile na njih in naslednji teden smo se pari zamenjali. Tako smo poleg znanja o masiranju pridobili še sproščujočo brezplačno masažo. Poleg šolske prakse, tudi tretji letnik zahteva prakso v salonu, ki traja 1 mesec in na koncu seveda poročilo o delavnih izkušnjah.
Četrti letnik se od prejšnjih razlikuje po izbirnem predmetu. Polovica razreda si je izbrala consko refleksno masažo stopal, druga polovica pa kozmetično nego z eteričnimi olji. Ker sem jaz izbrala nego z eteričnimi olji, lahko napišem, da je zelo sproščujoča, saj se imenuje tudi aromaterapija. Izvaja se tako, da kozmetičarka izvaja nego na obrazu ali pa telesu z gelom ali oljem, v kateremu so vmešana eterična olja. Gel nanese na kožo in prične z masažo, med tem pa se sproščajo vonji eteričnih olj, ki pomirjajoče delujejo na stranko. Pri praksi smo nadaljevali z kozmetično nego obraza in telesa, masažo in pa povsem nov modul osnove velnesa. Pri osnovah velnesa smo se učili masaže z vročimi kamni, kjer posebne vulkanske kamne segrevamo in jih položimo na telo. Nato telo z oljem in kamni zmasiramo, kar zdravilno vpliva na kožo in mišice. V tem letniku se močno pripravlja na prihajujočo maturo, zato je nov strokovni modul kozmetika in koža, kjer so združeni predmeti somatologija, koža in bolezni kože ter kozmetični izdelki. Matura je poleg slovenščine in izbirnega predmeta (matematika ali angleščina) sestavljena še iz predmeta kozmetika in pa storitve z zagovorom, pri katerem se z žrebanjem določi kozmetično nego obraza ali pa kozmetično nego telesa. Praksa v salonu pa ta letnik poteka vsak petek od septembra do januarja.
Po končanem 4-letnem programu za kozmetičnega tehnika, se lahko zaposlimo kot maser ali maserka, vizažist ali vizažistka, maniker ali manikerka ter pediker ali pedikerka, saj so pridobljene vse nacionalne poklicne kvalifikacije.
VIRI:
Povzeto po: http://www.ssfkz.si/?page_id=161
Slika: https://pixabay.com/photos/massage-massage-stones-health-2717431/
Pozdravljeni, to je komentar
Da pričnete z moderiranjem, urejanjem in brisanjem komentarjev, obiščite zaslon za komentarje v nadzorni plošči.
Prikazne slike komentatorjev so iz storitve Gravatar.