Manikura in pedikura

Dva strokovna modula, ki sta v celotnem programu kozmetičnega šolanja meni osebno najljubša sta pedikura in manikura. Ta dva izraza sta poimenovanji za dve podobni kozmetični storitvi, ki negujeta in imata estetsko vlogo pri nohtih. Tudi pri tej storitvi je ključnega pomena poznavanje zgradbe in rasti nohta, kot na primer lega nohtne matice, nohtne plošče, nohtne posteljice, obnohtne kožice,… in kako hitro se nohti obnavljajo.

Manikira

Manikura ali z drugim izrazom manikira, je kozmetična storitev nohtov na roki. Vsebuje lahko naravno nego nohtov, kar vsebuje odstranitev laka, urejanje obnohtne kožice, oblikovanje nohta z grobo pilico in poliranje nohtne plošče s polirno pilico, pri katerem se uporabjlajo tudi različna olja in drugi preparati za zdrav in estetsko lep noht. Ko smo zadovoljni z obliko nohta, lahko preidemo na lakiranje z običnim lakom za nohte. V šoli smo vadili klasično lakiranje nohtov z rdečim odtenkom, pri katerim smo dekleta morala biti zelo natančna, da na nohtih ni ostajalo ne obarvanih kotičkov, prav tako pa lak ni smel zaliti obnohtnega kanala ali kožice. Prav tako pa smo se lotili tehnike Francoksega lakiranja, kar pomeni, da rišemo belo črto v obliki pol lunice na konico nohta.

Manikira pa vsebuje tudi mnoge druge načine, kako polepšati nohte. V sodobnem času so se razvili posebni geli v obliki lakov, za najdaljši možni obstoječi čas obstoja na nohtih. Imenujejo se UV ali LED geli, ki pa jih je potrebno zapeči pod posebno UV/LED lučko. Taki geli na nohtih zdržijo okrog enega meseca – za razliko od navadnih lakov ki obstanejo od nekaj dni do največ enega tedna. Potrebno jih je nanesti vsaj v 5 fazah za pravilen način uporabe:

  • najprej nanesemo Primer, ki naravni noht pripravi na gel
  • potem nanesemo podlak (navadno brez barve) za osnovo gela
  • nato sledita 2 sloja obarvanega gela, ki dajeta cel videz nohta
  • na koncu nanesemo še nadlak, ki ima lastnost sijaja ali pa matiranja nohta, za končni izgled

Tako smo lahko zelo kreativni tudi pri poslikavi nohtov, saj pri 3 fazi nanosa barvnega gela lahko eksperimentiramo z neskončno možnosti vzorcev, poslikav, oblik in barv.

Podaljšani nohti z akrilom

Ena od pomembnejših tretmajev manikire pa je zagotovo tudi podaljševanje nohtov. Izvedemo ga lahko z posebnimi šablonami ali pa konicami za podaljševanje, kar je podpora za nanos gradilnega gela. Gradilni gel prav tako zapečemo pod lučko, s tem da je veliko gostejši in kompaktnejši od barvnega gela. Nanašamo ga po slojih in ko smo zadovoljni z debelino, dolžino in obliko, začnemo nohte piliti z grobo pilico, da ga oblikujemo. Celoten postopek je zelo dolgo trajajoč, saj vsebuje vse 4 zgoraj naštete faze barvnega gela, z dodatkom gradilnega gela in pa oblikovanja nohtov. Tudi podaljšani nohti, naj bi ob pravilni izvedbi in kvalitetnih izdelkih zdržali okoli 1 meseca.

Pedikura pomeni nega nohtov na nogah in jo delimo na medicinsko in estetsko. Pri medicinski pedikuri se osredotočamo na probleme kot so kurja očesa, otiščanci, vraščeni nohti, trda koža in posebna nega diabetikov, pri kateri moramo biti posebej previdni, zaradi slabega strjevanja krvi in ker so lahko neobčutljivi na mehanske dotike. Estetska pedikura pa prav tako kot pri manikiri vsebuje odstranjevanje obnohtne kožice, čiščenje nohta in obnohtnih kanalov, oblikovanje in poliranje nohta, skrajševanje nohtov in na koncu tudi klasično lakiranje ali pa geliranje z barvni geli pod UV/LED lučko.

Peneča kopel

Postopek pedikure se prične s pisanjem kartoteke (prav tako tudi pri manikiri), kjer stranko povprašamo po osebnih podatkih, posebnostih (bolezni, alergije, krvni tlak,..), o njeni dosedanji negi doma (s katerimi pripomočki si nohte oblikuje, uporaba podlakov, lakiranje, uporaba krem, pilingov, uporaba utrjevalcev nohtne plošče), analizi nohtov (kozmetičarka si nohte podrobno ogleda in napiše stanje o debelini, barvi, obliki, sijaju, grbinah, poškodbah, nohtnih spremembah,…), analizi obnohtja ( urejenost, zatrganost, krvavitev, vnetje) in pa koži na rokah/nogah (suhost, brazgotine, poškodbe, poraščenost, tonus, prekrvavljenost,… Postopek pedikure torej poteka po naslednjih fazah:

  • Odstranitev laka z acetonom in vatkami.
  • Peneča kopel, ki traja 20minut, z namenom higiene in mehčanja stopal, za lažje nadalno delo.
  • Pisanje kartoteke z analizo.
  • Medicinski del postopka, ki se prične s čiščenjem nohta in urejanjem obnohtne kožice, konča pa z medicinskimi problemi, največkrat je to odstranjevanje trde kože iz stopal.
  • Estetski del, ki se konča z klasičnim ali UV/GEL lakiranjem.
  • Na koncu stranki izvedemo še masažo stopal z masažno kremo ali oljem.

VIRI:

Slika1: https://pixabay.com/photos/beautician-service-beauty-salon-5529805/

Slika2: https://pixabay.com/images/search/acrylic%20nails/?manual_search=1

Slika3: https://www.realsimple.com/beauty-fashion/skincare/hands-feet/nail-care/diy-pedicure-tips

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja